Co robić w przypadku zmęczenia oczu

News

W ciągu ostatniego roku zacząłem podejrzewać, że wiek zbiera swoje żniwo na moich oczach: Trzymałem książki i czasopisma na wyciągnięcie ręki i potrzebowałem trochę dystansu między mną a monitorem komputera. Wiedziałem, że prawdopodobnie cierpię na prezbiopię, chorobę związaną z wiekiem, która utrudnia czytanie i widzenie z bliska.

Mimo to, myśl o noszeniu okularów dwuogniskowych i/lub czytników sprawiała, że czułem się staro, więc schowałem głowę w piasek i po prostu trzymałem mój e-czytnik na odległość ramienia.

(Wtedy zaczęły się bóle głowy.)

(Paskudne, również.)

(Na tyle silne, że trudno było mi przejść przez normalny dzień pracy).


W końcu przełknąłem swoją dumę, skonfrontowałem się z faktem, że nie jestem już wiosennym kurczakiem i udałem się do okulisty.

Lekarz potwierdził moje podejrzenia o starzejących się oczach i uprzejmie wyjaśnił, że nadszedł czas na okulary do czytania.

(Od tego czasu nie mam bólu głowy i czuję się raczej głupio z powodu opóźniania mojego badania wzroku).

Przyczyny zmęczenia oczu

Istnieje kilka rzeczy, które mogą wywołać zmęczenie oczu i jego nieprzyjemne objawy. Jedną z oczywistych przyczyn są problemy z widzeniem. Jeśli zaczniesz zauważać objawy eyestrain, zaplanuj badanie wzroku, nawet jeśli masz już okulary lub kontakty. Może się okazać, że Twoja recepta wymaga korekty lub że Twój wzrok się zmienił.

Inne przyczyny to nadwyrężanie oczu długimi okresami czytania, wpatrywanie się w ekrany komputerów i urządzeń mobilnych lub próby czytania w słabo oświetlonym pomieszczeniu.

(W rzeczywistości, istnieje teraz ogólny termin dla fizycznych objawów spowodowanych przez pracę dużo z komputerami: Computer Vision Syndrome, w skrócie CVS).

Narażenie na długie okresy jasnego światła może również powodować zmęczenie oczu.

Co należy zrobić

Jeśli cierpisz z powodu objawów zmęczenia oczu, nadszedł czas, aby uzyskać oczy, wraz z resztą ciebie, sprawdzone.

Radzę też nie iść za moim złym przykładem i nie czekać z tym długo. Oto dlaczego:

  1. Objawy zmęczenia oczu to zazwyczaj takie rzeczy jak bóle głowy, zawroty głowy, niewyraźne widzenie i bóle mięśni. Te warunki mogą mieć wiele przyczyn, niektóre z nich poważne.
  2. Objawy przemęczenia oczu mogą być osłabiające i uniemożliwiają wykonanie niezbędnej pracy. (W najgorszym wypadku, zmęczenie oczu sprawi, że będziesz rozdrażniony).
  3. Po co niepotrzebnie cierpieć? W wielu przypadkach zmęczenie oczu można łatwo leczyć poprzez połączenie okularów i prostych zmian w nawykach pracy.

Sprawdź szczegóły swojego planu opieki zdrowotnej. Być może będziesz w stanie uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu na badanie wzroku lub będziesz mógł odwiedzić optometrystę na własną rękę. W każdym przypadku należy omówić objawy z lekarzem prowadzącym, aby był on ich świadomy i mógł poprosić o wizytę kontrolną, jeśli uzna to za uzasadnione.

Leczenie

Leczenie zmęczenia oczu często obejmuje kombinację okularów na receptę, w tym bifokali, soczewek progresywnych lub okularów do komputera/czytania. Twój okulista może mieć inne sugestie, takie jak robienie regularnych przerw podczas czytania lub korzystania z komputera. Może również zasugerować zmianę oświetlenia w miejscu pracy lub powiększenie czcionki na komputerze lub urządzeniach mobilnych.

Jeśli często pracujesz przy komputerze, przemęczeniu oczu mogą towarzyszyć bóle mięśni, szczególnie w okolicach szyi i ramion. Aby temu zapobiec, warto rozważyć zakup lepszego krzesła do biurka i zmianę postawy ciała. Jeśli jest to poważny problem, skonsultuj się z terapeutą zajęciowym (zapytaj swojego pracodawcę) na temat sposobu, w jaki siedzisz i uzyskaj zalecenia dotyczące krzeseł i innych ergonomicznych urządzeń, które mogą sprawić, że praca będzie bardziej komfortowa.