Jak poprawić komfort widzenia - soczewki okularowe

News

Jeśli noszone przez nas okulary mają być rzeczywiście komfortowe, dobrze wyglądać i służyć nam przez długi czas, dobrym pomysłem jest przywiązywanie dużej wagi do tego, aby o nie dbać. Na szczęście, nie jest to trudne. Jeśli nie nosimy okularów słonecznych, jeszcze przed wyjściem w nich na zewnątrz powinniśmy upewnić się, że są one w stanie blokować 100 procent promieniowania UV. Niestety, niektóre materiały wykorzystywane do produkcji soczewek wcale tego nie zapewniają. Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w powłoki, które zapobiegają zadrapaniom.

Lekkie materiały do produkcji soczewek mają wiele zalet, należy jednak liczyć się z tym, że ich powierzchnia jest bardziej miękka, a tym samym również znacznie bardziej podatna nie tylko na zadrapania, ale i na inne uszkodzenia niż szkło w jego klasycznym wydaniu. Tu najbardziej wrażliwy jest poliwęglan, wszystkie soczewki plastikowe powinny być jednak wyposażone w specjalną warstwę, która przeciwdziała zadrapaniom. Wspomniane powłoki przynoszą naprawdę satysfakcjonujące rezultaty, można więc liczyć na to, że soczewki w okularach staną się dzięki nim niemal tak samo odporne, jak ma to miejsce w przypadku szkła. Innym rozwiązaniem, które poprawia jakość widzenia są powłoki antyrefleksyjne.

To właśnie one eliminują odblaski, a te znane są z tego, że nie tylko zmniejszają kontrast, ale i zmniejszają komfort widzenia, co staje się szczególnie uciążliwe w godzinach nocnych. Co więcej, powłoki antyrefleksyjne przyczyniają się do tego, że szkło okularowe staje się znacznie mniej widoczne. Można to docenić starając się nawiązać kontakt wzrokowy. Dają one też mniej odbić podczas robienia zdjęć, co powinno przypaść do gustu zwłaszcza ich młodszym użytkownikom. Inwestycja w nie znajduje uzasadnienie zwłaszcza wówczas, gdy decydujemy się na okulary wykonane z materiału charakteryzującego się dużym współczynnikiem załamania światła. Musimy mieć świadomość tego, że przez cały czas jesteśmy wystawieni na działanie szkodliwego promieniowania ultrafioletowego, dobrze jest więc już od wczesnego dzieciństwa blokować je okularami.