Z jakich materiałów wykonuje się soczewki?

News

Do tworzenia soczewek wykorzystuje się różnorodne materiały, warto mieć więc na uwadze to, że każdy z nich ma swoje cechy specyficzne. Gdy przemysł optyczny znajdował się w początkowych fazach swojego rozwoju, wszystkie soczewki były wykonywane ze szkła. Nie można się temu dziwić, mamy bowiem do czynienia z soczewkami o wyjątkowych możliwościach optycznych. Oczywiście, są to rozwiązania, które posiadają również kilka wad. Nie tylko są dość ciężkie, ale również łatwo pękają i w ten sposób, przez zupełny przypadek, są w stanie doprowadzić do przypadkowego, ale groźnego w skutkach uszkodzenia wzroku. Już choćby dlatego dziś odchodzi się od ich stosowania.

Sama grubość soczewki okularowej jest uzależniona nie tylko od jej wielkości. Wpływ na nią ma również styl wybranych oprawek. Jeśli więc szkła są grube, dobrym pomysłem na ich zatuszowanie będzie wybór małych oprawek, zarówno okrągłych, jak i owalnych. Dobrym pomysłem są też oprawki z plastiku, te bowiem pozwalają na ukrycie grubości brzegów soczewek. Soczewki plastikowe narodziły się stosunkowo niedawno, w roku 1947 po raz pierwszy przedstawiła je bowiem firma Armolite Lens Company. Były one wykonane z polimeru plastiku CR-39 i zwracały na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że wydawały się wyjątkowo lekkie. Ich niska waga nie była zresztą jedynym atutem tego rozwiązania, w ślad za nią podążały bowiem również dość niskie koszty produkcji

Właśnie one przyczyniają się do tego, że nie odeszliśmy od plastiku i z powodzeniem wykorzystujemy go również dzisiaj. Na początku lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku doszło do kolejnej istotnej zmiany, firma Gentex zaprezentowała bowiem na rynku soczewki poliwęglanowe. Początkowo były one wykorzystywane przede wszystkim w okularach ochronnych i produkowano je głównie na potrzeby armii. Z powodzeniem wykorzystywano je także do produkowania szkła kuloodpornego. Dziś modne są też soczewki z plastiku charakteryzujące się dużym współczynnikiem załamania światła, co jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby klientów.