Korekcja pryzmatyczna i podwójne widzenie

News

Aby dobrze widzieć, ważne jest, aby Twoje oczy miały dobre widzenie obuoczne, czyli zdolność do współpracy jako zespół. Gdy oczy nie pracują w tandemie, dochodzi do zaburzenia równowagi mięśni oka, co może skutkować problemami z ostrością widzenia i podwójnym widzeniem.

Co powoduje podwójne widzenie

Znane również jako diplopia, podwójne widzenie jest wtedy, gdy widzisz dwa oddzielne lub nakładające się na siebie obrazy. Częstą przyczyną podwójnego widzenia jest zez - stan, w którym jeden lub więcej z sześciu mięśni kontrolujących ruchy oczu nie koordynuje się prawidłowo z innymi mięśniami. W takim przypadku mogą wystąpić problemy z ostrością widzenia, zmęczenie oczu, ograniczone postrzeganie głębi i podwójne widzenie. Amerykańskie Stowarzyszenie Okulistyki Dziecięcej i Zeza szacuje, że 4% populacji amerykańskiej ma jakąś formę zeza.

Zez utrudnia zdolność mózgu do łączenia dwóch obrazów widzianych przez oczy w jeden spójny obraz 3D, powodując, że jedno z oczu patrzy na inny obraz niż drugie. Terminy, które opisują kierunki, w których twoje oczy wskazują w stosunku do centrum spojrzenia to "tropia" i "phoria".

Poniżej znajdują się wspólne tropia i phorias, i co one oznaczają dla jednego lub obu oczu:

Egzotropia/Ezoforia: oko zwraca się na zewnątrz
Ezotropia/Ezoforia: oko zwraca się do wewnątrz
Hipertropia/Hyperforia: oko zwraca się do góry
Hipotropia/Hypoforia: oko zwraca się w dół

Jak skorygować podwójne widzenie

Najczęściej zalecanym sposobem łagodzenia nierównowagi mięśni oka, która prowadzi do podwójnego widzenia jest korekcja pryzmatu. Dodając do soczewek korekcyjnych pryzmaty, są one wbudowane w materiał soczewki. Podczas gdy możesz nie widzieć fizycznej różnicy w soczewce, twój mózg będzie przetwarzał przesunięcie obrazu, które tworzy pryzmat i połączy obrazy z twoich oczu w jedną spójną całość.

Terapia widzenia jest innym sposobem leczenia, aby pomóc rozwiązać problemy z widzeniem obuocznym, gdzie pacjent przechodzi przez ćwiczenia wizji, aby poprawić umiejętności, takie jak zespół oczu i koncentracja, często w połączeniu z użyciem okularów zawierających pryzmat. Jeśli pryzmat i/lub terapia wzrokowa nie są w stanie wystarczająco rozwiązać problemów z widzeniem obuocznym, konieczna może być operacja oczu.

Kiedy należy porozmawiać z okulistą o korekcji pryzmatycznej

Jeśli nosisz okulary na receptę i zauważyłeś, że nadal doświadczasz podwójnego widzenia i niemożności skupienia się, objawy te mogą być związane z brakiem równowagi mięśni phoria, co powoduje zmęczenie oczu. Wpatrywanie się w ekran komputera przez cały dzień w pracy lub skupianie się na małym tekście może jeszcze bardziej nasilić te objawy. Porozmawiaj z okulistą o soczewkach pryzmatycznych i chroń swój wzrok przed niebieskim światłem HEV, stosując soczewki blokujące światło niebieskie.

Jeśli Twój okulista stwierdzi, że potrzebujesz korekcji pryzmatycznej okularów, możesz zobaczyć trójkąt na swojej recepcie wzrokowej ("podstawa" pryzmatu), a następnie wskaźnik kierunku i pomiar liczbowy (pokazujący, w którą stronę wskazuje podstawa - w górę, w dół, do środka lub na zewnątrz - i jak silny jest pryzmat). Pryzmat jest wskazany na recepcie okularowej z kierunkiem podstawy i mocą. Podstawa pryzmatu to skrót od up, down, in, or out, natomiast moc pryzmatu mierzona jest w Dioptriach pryzmatycznych (PD; nie mylić z odległością źrenicową) w skali co pół centymetra, np. 1,0 lub 3,5. Pryzmat może być przepisany tylko w jednym oku lub w obu oczach.

Poniżej znajduje się kilka dodatkowych, często spotykanych skrótów, które możesz zobaczyć na swojej recepcie:

BI = Base In
BO = Podstawa na zewnątrz
BU = Podstawa w górę
BD (lub BDn) = Podstawa w dół

Jak zamówić soczewki Prism w Zenni

Kiedy zamawiasz jakąkolwiek parę oprawek z Zenni Optical, musisz być pewien, że wprowadzisz swoje wartości pryzmatów.
1. Na stronie zamówienia, najpierw wybierz swój typ recepty.
2. Wprowadź swoje numery Sfery (SPH), Cylindra (CYL) i Osi dla każdego oka, a następnie kliknij "Tak" przy Wartości pryzmatu.
3. Wybierz wartości Pryzmatu Poziomego (dla Podstawy Wewnątrz/Bez Podstawy) i Pryzmatu Pionowego (dla Podstawy W górę/Bez Podstawy W dół) w dioptriach i wskaż kierunek dla każdej wartości na swojej recepcie dla każdego oka. (Aby dowiedzieć się więcej o wartościach Cylinder, Sfera i Oś na Twojej recepcie przeczytaj nasz podział korekcji astygmatyzmu.)
4. Dokończ swoje zamówienie i czekaj aż Twoje nowe okulary dotrą do Ciebie pocztą!

Zacznij zakupy już dziś dla swoich nowych okularów z receptą pryzmatyczną!