Czy soczewki okularowe mogą relaksować?
Coraz więcej osób skarży się nie tylko na ból oczu, ale również głowy. Problemem staje się również pogorszenie ostrości wzroku oraz zmęczenie zwłaszcza, jeśli daje o sobie znać pod koniec dnia pracy i nauki. Nie jest to zresztą wcale aż tak zaskakujące, jak mogłoby się to nam wydawać. Dla układu optycznego oka charakterystyczne jest to, że naturalnie jest przyzwyczajony przede wszystkim do koncentracji na tych przedmiotach, które są zlokalizowane w znacznej odległości od nas. Jeśli więc narażamy go na nadmierny wysiłek akomodacyjny podczas pracy z bliska, nadwyręża się.
Niestety, w dzisiejszym świecie nie może być mowy o funkcjonowaniu z dala od urządzeń elektronicznych takich, jak choćby monitory LCD, tablety, laptopy oraz telefony komórkowe. Co więcej, zdecydowana większość ich użytkowników nie ma nawet świadomości tego, że wspomniane urządzenia są odpowiedzialne za emitowanie intensywnego światła niebieskiego, a jego nadmierna ilość jest w stanie negatywnie wpływać nie tylko na ludzkie samopoczucie, ale i na zdrowie oczu. Jest jednym z powodów suchości i podrażnienia oczu, niewyraźnego widzenia, zmęczenia oraz bólu głowy, a nawet zmian zwyrodnieniowych pojawiających się zarówno w obrębie siatkówki, jak i plamki. Oczywiście, uczuciu suchych oczu i zmęczenia można przeciwdziałać. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście organizacja regularnych i mądrze wykorzystywanych przerw w pracy wzrokowej.
Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dieta i dbanie o to, aby się wysypiać. Warto jednak zwrócić też uwagę na soczewki relaksacyjne. Wspierają one akomodację, a tym samym przyczyniają się do redukcji uczucia zmęczenia oraz niewyraźnego widzenia. Soczewki takie charakteryzują się również obecnością powłok antyrefleksyjnych eliminujących odblaski, a tym samym również poprawiających komfort obrazu. Rynek optyczny jest nam w stanie również zaproponować specjalną powłokę, której podstawowe zadanie polega na neutralizacji niebieskiego światła widzianego. Światło to nie znika całkowicie, redukcji ulega jednak ta jego ilość, która trafia do oka.
- 30 listopada 2015