Zbadaj swoje oczy: Okuliści i optometryści

News

Częsty scenariusz:

Pewnego dnia zdajesz sobie sprawę, że coś nie jest do końca w porządku z Twoimi oczami: Masz niewyraźne widzenie, musisz trzymać książkę na długość ramienia, aby ją przeczytać, lub twoje oczy są po prostu uczucie suchości i swędzenia. Zaczynasz myśleć, że nie miałeś badania oczu od jakiegoś czasu, więc zdecyduj się umówić na wizytę u okulisty.

(Co może być mylące, jednak, jest zorientowanie się, który typ okulisty chcesz pracować).

Masz wybór, jeśli chodzi o opiekę nad oczami. Możesz zdecydować się na pracę z okulistą, lekarzem medycyny lub lekarzem osteopatycznym, który specjalizuje się w leczeniu oczu, lub optometrystą, pracownikiem służby zdrowia, który jest przeszkolony w zapewnieniu podstawowej opieki osobom z problemami z widzeniem lub cierpiącym na pewne choroby oczu.Oto informacje na temat obu tych zawodów:

Okuliści: Aby zostać okulistą, dana osoba musi ukończyć szkołę medyczną, a także program rezydencji w okulistyce. Wielu okulistów kończy dodatkowe rezydentury lub stypendia w jednej lub kilku podspecjalnościach. Ponieważ są lekarzami medycyny, okuliści mają bardzo szeroki zakres praktyki i mogą przepisywać leki i wykonywać operacje.

Optometryści: Chociaż optometryści nie są lekarzami medycyny, muszą ukończyć czteroletni stopień Doctor of Optometry (O.D.) po ukończeniu pracy licencjackiej. Ich zakres praktyki różni się w zależności od stanu, ale optometryści są zwykle w stanie wykonywać rutynowe badania oczu, przepisywać okulary i soczewki kontaktowe oraz leczyć niektóre warunki i choroby oczu poprzez przepisywanie niektórych leków. Niektóre jurysdykcje pozwalają optometrystom wykonywać niektóre rodzaje operacji oczu.

Dokonywanie wyboru

Oto kilka rzeczy, o których warto pomyśleć przy wyborze między okulistą a optometrystą:

  • Warunki zdrowotne: Jeśli masz inne warunki medyczne (takie jak cukrzyca), które mogą wpłynąć na Twój wzrok, okulista może być najlepszym wyborem. To dlatego, że on lub ona ma znaczną wiedzę na temat innych systemów narządów oprócz oczu i może być lepiej w stanie zarówno zdiagnozować źródło problemu i dostosować schemat leczenia dla Ciebie.
  • Czy potrzebujesz okularów? Jeśli podejrzewasz, że po prostu potrzebujesz okularów, optometrysta może być najlepszym wyborem. Dzieje się tak dlatego, że optometryści w ramach swojej pracy wykonują wiele badań oczu i przepisują soczewki, a z czasem stają się w tym bardzo, bardzo dobrzy.
  • Kwestie finansowe: Sprawdź swój plan ubezpieczeniowy, aby dowiedzieć się, jakie rodzaje usług opieki nad oczami obejmuje. Wiele planów nie pokrywa kosztów rutynowych badań oczu, kontaktów lub okularów. Oznacza to, że jeśli nie potrzebujesz opieki medycznej (takiej jak operacja lub leki) na stan oczu, możesz skończyć płacąc za wizytę u lekarza z własnej kieszeni. Niektórzy optometryści mogą pobierać mniejsze opłaty za badanie oczu niż okuliści, co pozwala zaoszczędzić pieniądze.
  • Kompleksowe kliniki okulistyczne: Okuliści i optometryści czasami pracują razem w praktykach grupowych. Zaletą leczenia w jednej z takich praktyk jest to, że można zarezerwować wizytę na ocenę, a następnie zostać skierowanym do rodzaju lekarza okulisty, który jest najlepiej przystosowany do leczenia Twojego stanu.
Jeśli masz lekarza pierwszego kontaktu (lekarza, asystenta lekarza lub pielęgniarkę) poproś o pomoc w dokonaniu wyboru. Niektóre choroby oczu mogą nie wymagać specjalistycznej opieki, a w innych przypadkach, Twój lekarz pierwszego kontaktu może dać Ci wskazówki co do rodzaju lekarza okulisty, którego musisz odwiedzić, a nawet skierować Cię do kogoś. We wszystkich przypadkach, jest to dobry pomysł, aby sprawdzić wszelkie zalecenia z lokalnym Better Business Bureau lub na jednym z wielu internetowych konsumentów lub usług sprawozdawczych opieki zdrowotnej.