Kontakt wzrokowy: How Important Is It?

News


Pisarka Forbes.com Susan Adams doniosła ostatnio o ciekawym badaniu: Dwóch badaczy postanowiło przetestować często powtarzaną maksymę, że jeśli chcesz kogoś do czegoś przekonać, patrz mu w oczy i utrzymuj kontakt wzrokowy.

Co ciekawe, badanie wykazało, że zbyt duży kontakt wzrokowy może być złą rzeczą, gdy próbujesz przekonać innych do czegoś: studenci, którzy wzięli udział w badaniu, lepiej reagowali na filmy z mówcami, gdy studenci wpatrywali się w usta mówców, a nie w ich oczy.

Naukowcy uważają, że wyniki badania mogą wskazywać na "pierwotną" reakcję na bycie wpatrzonym: W naturze zwierzęta mogą spoglądać w dół na ofiarę przed atakiem.

(W rzeczywistości niektóre zwierzęta reagują na kontakt wzrokowy atakując jako pierwsze. Taka sytuacja miała miejsce w zoo w Rotterdamie, gdzie goryl zaatakował zwiedzającą kobietę, ponieważ ta za bardzo się na niego gapiła. W zoo rozdawane są teraz specjalne okulary, na których froncie nadrukowano oczy wpatrujące się w bok. To oszukuje goryle, by myślały, że zwiedzający patrzą w innym kierunku, zapewniając, że goście zoo mogą oglądać naczelne bez wywoływania zdenerwowania).

W kategoriach ludzkich może być tak, że partnerzy rozmowy podświadomie kojarzą stałe spojrzenie z agresją. W odpowiedzi na to twój rozmówca może stać się defensywny.

Oczywiście niektórzy komentatorzy artykułu zakwestionowali zasadność badań, zauważając (podobnie jak Adams), że filmy wideo różnią się od komunikacji w cztery oczy. Inni zwrócili uwagę, że wielu ludzi w wielu zachodnich kulturach kojarzy kontakt wzrokowy ze szczerością, chociaż niektóre kultury uważają kontakt wzrokowy za "intymny", co oznacza, że powinien on być ograniczony w przygodnych lub biznesowych transakcjach.

Być może najlepszą radą, jaka płynie zarówno z postu Adamsa, jak i z komentarzy, jest to: Podczas rozmowy z innymi ważne jest, aby twoje spojrzenie było naturalne. Ludzie mogą uznać przedłużające się, nieporuszone spojrzenie za denerwujące.

Poruszaj spojrzeniem w sposób naturalny ... staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy, ale nie bój się pozwolić, aby twoje oczy trochę wędrowały podczas rozmowy. Uśmiechaj się i reaguj na język ciała swojego partnera. Okazywanie szacunku dla zwyczajów kulturowych, jak również dla granic drugiej osoby, jest najlepszą strategią skutecznej perswazji i negocjacji.