Zdrowie oczu: Najlepsze witaminy dla Twoich oczu

News

Wszyscy znamy powiedzenie: "Jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka". Ale co z optometrystą? I czy to naprawdę prawda, że marchewka daje nam lepszy wzrok? Tak wiele pytań!

Wiedząc, że dobre zdrowie oczu jest równie ważne jak dbanie o resztę ciała, postanowiliśmy sprawdzić, jakie witaminy są najlepsze dla naszych oczu. Zachowaj poniższą listę pod ręką i zaopatrz się w zdrową dla oczu żywność następnym razem, gdy trafisz na rynek.

Zdjęcie autorstwa Ronit Shaked na Unsplash

Witamina A

Ta niezbędna witamina jest konieczna dla zdrowia oczu. Nie tylko jest ważna w utrzymaniu oczu w stanie nawilżenia, ale jest również wykorzystywana przez siatkówkę w pierwszych częściach ścieżki widzenia, zwłaszcza w przypadku widzenia nocnego. Dlatego ludzie z niedoborem witaminy A często doświadczają poważnej suchości oka lub problemów z widzeniem w nocy.

Pokarmy bogate w witaminę A

: Jedz słodkie ziemniaki, zielone warzywa liściaste (takie jak jarmuż, szpinak i boćwina), dynie i papryki lub połącz je wszystkie, aby stworzyć smaczną sałatkę pełną witaminy A. Zdjęcie autorstwa Maddi Bazzocco na Unsplash

Witamina E

Witamina E, przeciwutleniacz występujący w orzechach, wzbogaconych zbożach i zieleninie, chroni komórki oka przed niestabilnymi cząsteczkami zwanymi wolnymi rodnikami, które niszczą zdrową tkankę oka. Dlatego uważa się, że pomaga ona obniżyć ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy, dwóch najczęstszych chorób związanych z wiekiem, które wpływają na wzrok.

Żywność bogata w witaminę E

: Miej w pobliżu mnóstwo orzechów i nasion na przekąskę lub stwórz posiłek, dodając łososia, awokado i zielone warzywa liściaste. Zdjęcie autorstwa FOODISM360 na Unsplash

Witamina C

Ten silny antyoksydant pomaga organizmowi tworzyć i utrzymywać tkankę łączną, w tym kolagen znajdujący się w rogówce oka. Niektóre badania wykazały, że witamina C promuje również zdrowe naczynia krwionośne, w tym delikatne naczynia włosowate w siatkówce. Długotrwałe spożywanie witaminy C może również zmniejszyć ryzyko tworzenia się zaćmy i utraty wzroku z powodu zwyrodnienia plamki żółtej.

Pokarmy bogate w witaminę C

: Pomiń skoncentrowany sok pomarańczowy i zamiast tego napełnij się brokułami, kantalupą, kalafiorem, jarmużem, czerwoną, zieloną lub żółtą papryką i pomidorami, aby uzyskać dzienną dawkę witaminyC. Zdjęcie autorstwa Caroline Attwood na Unsplash

Kwasy tłuszczowe omega-3

Wysoce skoncentrowane w siatkówce, kwasy tłuszczowe omega-3 są bardzo ważne w utrzymaniu zdrowego widzenia i rozwoju wzroku. Niektóre badania wykazały również, że wysokiej jakości olej rybny może utrzymywać oczy w stanie nawilżenia i chronić je przed stanami zapalnymi oraz niektórymi problemami leżącymi u podstaw zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.

Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3

: Zamień mięso na tłuste ryby (łosoś, makrela, sardynki), nasiona chia, orzechy włoskie, edamame i fasolę nerkową, aby napełnić się bogatymi kwasami tłuszczowymi. Zdjęcie autorstwa Kaitlyn Chow na Unsplash

Luteina

Karotenoid występujący w wielu owocach i warzywach, ten silny przeciwutleniacz od dawna kojarzony jest ze zdrowym widzeniem. Diety bogate w luteinę pomagają powstrzymać choroby oczu związane z wiekiem, takie jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Uważa się również, że stanowi ona naturalną barierę dla oczu przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła emitowanego przez komputery i telefony (nadal zalecamy noszenie Blokz podczas dłuższego czasu spędzonego przy ekranie).

Pokarmy bogate w luteinę

: Zacznij dzień dobrze od omletu pełnego szpinaku, żółtej papryki i kukurydzy (nie ma tu omletów z białek jaj - żółtka są świetnym źródłem luteiny).


Zalecamy, abyś porozmawiał z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek nowych suplementów lub wprowadzeniem zmian do swojej diety, aby dowiedzieć się, jakie zmiany są dla Ciebie najlepsze.