Historia okularów

News

Na początku było słowo, a słowo było niewyraźne.

To dlatego, że nie wynaleziono jeszcze okularów. Jeśli byłeś krótkowidzem, dalekowidzem lub miałeś astygmatyzm, miałeś pecha. Wszystko było zamazane.

Dopiero pod koniec XIII wieku wynaleziono soczewki korekcyjne, które były bardzo prymitywne. Ale co robili ludzie, których wzrok nie był idealny?

Robili jedną z dwóch rzeczy. Albo pogodzili się z tym, że nie będą dobrze widzieć, albo robili to, co zawsze robią mądrzy ludzie.

Improwizowali.

Pierwszymi improwizowanymi okularami były prowizoryczne okulary przeciwsłoneczne, w pewnym sensie. Prehistoryczni Inuici nosili spłaszczoną kość słoniową morsa przed twarzą, aby zablokować promienie słoneczne.

W starożytnym Rzymie cesarz Neron trzymał przed oczami wypolerowany szmaragd, by zmniejszyć blask słońca, gdy oglądał walki gladiatorów.

Jego nauczyciel, Seneka, chwalił się, że czytał "wszystkie książki w Rzymie" przez dużą szklaną miskę wypełnioną wodą, która powiększała druk. Nie wiadomo, czy przeszkadzała mu w tym złota rybka.

Było to wprowadzenie soczewek korekcyjnych, które zostało nieco udoskonalone w Wenecji około 1000 roku p.n.e., kiedy to miska i woda Seneki (i być może złota rybka) zostały zastąpione przez szklaną, wypukłą kulę o płaskim dnie, która była kładziona na wierzchu materiału do czytania, stając się w efekcie pierwszym szkłem powiększającym i umożliwiając Sherlockowi Holmesowi średniowiecznych Włoch zebranie licznych wskazówek do rozwiązania zbrodni. Te "kamienie do czytania" pozwalały również mnichom na kontynuowanie czytania, pisania i oświetlania manuskryptów po ukończeniu 40 lat.

Chińscy sędziowie z XII wieku nosili rodzaj okularów przeciwsłonecznych, wykonanych z kryształów kwarcu dymnego, trzymanych przed twarzą, aby ich wyraz twarzy nie mógł być rozpoznany przez przesłuchiwanych świadków, co zadaje kłam stereotypowi "niezgłębionego". Chociaż niektóre relacje z podróży Marco Polo do Chin 100 lat później twierdzą, że widział on starszych Chińczyków w okularach, zostały one zdyskredytowane jako oszustwa, ponieważ ci, którzy przeanalizowali notatniki Marco Polo, nie znaleźli żadnej wzmianki o okularach.

Chociaż dokładna data jest w sporze, ogólnie zgadza się, że pierwsza para okularów korekcyjnych została wynaleziona we Włoszech gdzieś między 1268 a 1300. Były to w zasadzie dwa kamienie do czytania (szkła powiększające) połączone zawiasem wyważonym na mostku nosa.

Pierwsze ilustracje przedstawiające kogoś noszącego ten styl okularów znajdują się w serii obrazów z połowy XIV wieku autorstwa Tommaso da Modena, który przedstawił mnichów używających monokli i noszących te wczesne okulary w stylu pince-nez (z francuskiego "pinch nose") do czytania i kopiowania manuskryptów.

Z Włoch, ten nowy wynalazek został wprowadzony do krajów "Low" lub "Benelux" (Belgia, Holandia, Luksemburg), Niemiec, Hiszpanii, Francji i Anglii. Wszystkie te okulary były soczewkami wypukłymi, które powiększały druk i przedmioty. To właśnie w Anglii producenci okularów zaczęli reklamować okulary do czytania jako dobrodziejstwo dla osób powyżej 40 roku życia. W 1629 roku powstała Worshipful Company of Spectacle Makers, której hasło brzmiało: "Błogosławieństwo dla starszych".

Ważny przełom nastąpił na początku XVI wieku, kiedy to stworzono wklęsłe soczewki dla krótkowzrocznego papieża Leona X. Teraz istniały okulary dla daleko- i krótkowzroczności. Jednak wszystkie te wczesne wersje okularów miały poważny problem - nie utrzymywały się na twarzy.

Hiszpańscy producenci okularów przywiązali więc do soczewek jedwabne wstążki, które następnie zapętlili na uszach użytkownika. Kiedy okulary zostały wprowadzone do Chin przez hiszpańskich i włoskich misjonarzy, Chińczycy odrzucili pomysł zapętlania wstążek na uszach. Przywiązali małe ciężarki do końca wstążek, aby utrzymać je na uchu. Następnie londyński optyk, Edward Scarlett, w 1730 roku stworzył prekursora nowoczesnych ramion skroniowych, dwa sztywne pręty, które przymocowane były do soczewek i spoczywały na uszach. Dwadzieścia dwa lata później projektant okularów James Ayscough udoskonalił zauszniki, dodając zawiasy umożliwiające ich składanie. Zabarwił również wszystkie swoje soczewki na zielono lub niebiesko, nie po to, by uczynić je okularami przeciwsłonecznymi, ale dlatego, że uważał, że te barwy również pomagają w poprawie widzenia.

Następna duża innowacja w okularach pojawiła się wraz z wynalezieniem dwuogniskowych. Chociaż większość źródeł rutynowo przypisuje wynalezienie dwuogniskowych okularów Benjaminowi Franklinowi, w połowie lat siedemdziesiątych, artykuł na stronie College of Optometrists przesłuchuje to twierdzenie, badając wszystkie dostępne dowody. Nieśmiało stwierdza, że bardziej prawdopodobne jest, że bifokale zostały wynalezione w Anglii w latach 60. XVII wieku, a Franklin zobaczył je tam i zamówił dla siebie parę.

Przypisanie Franklinowi wynalezienia bifoków najprawdopodobniej wynika z jego korespondencji z przyjacielem, Georgem Whatleyem. W jednym z listów Franklin opisuje siebie jako "szczęśliwego z powodu wynalezienia podwójnych okularów, które służąc zarówno do obserwacji odległych przedmiotów, jak i bliskich, sprawiają, że moje oczy są dla mnie tak użyteczne, jak nigdy dotąd".

Franklin jednak nigdy nie mówi, że je wynalazł. Whatley, być może zainspirowany swoją wiedzą i uznaniem dla Franklina jako płodnego wynalazcy, w swojej odpowiedzi przypisuje wynalazek bifokali swojemu przyjacielowi. Inni podchwycili ten pomysł i zaczęli go stosować do tego stopnia, że obecnie powszechnie przyjmuje się, że to Franklin wynalazł bifokale. Jeśli ktoś inny był faktycznym wynalazcą, to fakt ten zaginął na wieki.

Kolejną ważną datą w historii okularów jest rok 1825, kiedy to angielski astronom George Airy stworzył wklęsłe, cylindryczne soczewki, które skorygowały jego krótkowzroczny astygmatyzm. Szybko pojawiły się trifokale, w 1827 roku. Inne wynalazki, które pojawiły się pod koniec XVIII lub na początku XIX wieku to monokl, który został uwieczniony przez postać Eustachego Tilleya, który jest dla The New Yorker tym, czym Alfred E. Neuman dla Mad Magazine, oraz lornetka, okulary na patyku, które zamieniają każdego, kto je nosi, w natychmiastową dowagerkę.
Okulary typu pince-nez, jak pamiętacie, zostały wprowadzone w połowie XIV wieku w tych wczesnych wersjach osadzonych na nosach mnichów. Powróciły 500 lat później, spopularyzowane przez takich jak Teddy Roosevelt, którego "szorstki i gotowy" machismo zaprzeczyło wizerunkowi okularów jako okularów wyłącznie dla mięczaków.

Na początku XX wieku, okulary pince-nez zostały zastąpione przez okulary noszone przez, czekajcie na to, gwiazdy filmowe, oczywiście. Gwiazda kina niemego Harold Lloyd, którego widzieliście wiszącego na wieżowcu i trzymającego wskazówki wielkiego zegara, nosił okrągłe okulary w kolorze żółtopodobnym, które stały się modne, częściowo dlatego, że przywracały ramiona zauszników do oprawki.

W 1908 roku wprowadzono bifokale, które udoskonaliły projekt w stylu Franklina poprzez połączenie soczewek do dali i bliży. Okulary przeciwsłoneczne stały się popularne w latach 30. XX wieku, częściowo dlatego, że filtr do polaryzacji światła słonecznego został wynaleziony w 1929 roku, umożliwiając okularom przeciwsłonecznym pochłanianie promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego. Innym powodem popularności okularów przeciwsłonecznych jest to, że efektowne gwiazdy filmowe zostały sfotografowane w nich.

Potrzeba dostosowania okularów przeciwsłonecznych do potrzeb pilotów II wojny światowej doprowadziła do powstania popularnego stylu okularów przeciwsłonecznych aviator. Postępy w dziedzinie tworzyw sztucznych umożliwiły wykonanie oprawek w różnych kolorach, a nowy styl okularów dla kobiet, zwany kocim okiem ze względu na spiczaste górne krawędzie oprawki, uczynił z okularów kobiecą deklarację mody.

I odwrotnie, męskie style okularów w latach 40. i 50. miały tendencję do bycia bardziej surowymi, okrągłymi ramkami z drutu, ale z wyjątkami, takimi jak kwadratowy styl Buddy'ego Holly'ego i żółwie Jamesa Deana.

Wraz z modą okulary stawały się, postęp w technologii soczewek przyniósł progresywne soczewki (no-line multifocal okulary) do publicznej w 1959 roku. Prawie wszystkie soczewki okularowe są teraz wykonane z tworzywa sztucznego, które jest lżejsze od okularów i pęka czysto, a nie rozbija się w odłamkach.

Plastikowe soczewki fotochromowe, które zmieniają kolor na ciemny w jasnym słońcu i stają się ponownie jasne poza słońcem, po raz pierwszy stały się dostępne pod koniec lat 60. Wówczas nazywano je "fotoszarymi", ponieważ był to jedyny kolor, w jakim były dostępne. Foto szare soczewki były dostępne tylko w szkle, ale w latach 90-tych stały się dostępne w plastiku, a w 21 wieku są one teraz dostępne w różnych kolorach.

Style okularów przychodzą i odchodzą, i jak to często bywa w modzie, wszystko co stare w końcu staje się nowe. Przypadek w punkcie: Okulary ze złotą oprawką i bez obręczy były kiedyś popularne. Teraz już nie tak bardzo. Oversized, bulky wire-frameed okulary były preferowane w 1970 roku. Teraz już nie tak bardzo. Teraz na półkach optycznych królują okulary retro, które przez ostatnie 40 lat nie były popularne, takie jak okulary kwadratowe, z rogową oprawką i z linią brwi.

Jeśli podobało Ci się czytanie o historii okularów, bądź na bieżąco z nadchodzącym spojrzeniem na przyszłość okularów!